شما اینجا هستید

این مطلب 3237 بار خوانده شده
در کنگره ملی شهید رقیه رضایی مطرح شد:

فرمانده سپاه قزوین: شهید رقیه رضایی، ادامه دهنده راه حضرت زینب سلام الله/ محسن رضایی: هویت دهی، فتح الفتوح انقلاب اسلامی/ زمان دادن به آمریکا بزرگ‌ترین اشتباه دولتمردان امروز کشور است

16 اسفند، خورشید متفاوت تر از هر روز در استان قزوین که بیش از 17 شهید زن بر تارک آن می درخشد طلوع کرده است، طلوعی که به نام شهید رقیه رضایی لایی صورت گرفته بود و اگر گوش دل را باز می کردی، صدای بال فرشتگان را می شنیدی .

به گزارش خبرنگار «بسیج زنان کشور» منیره توکلی؛ صبح روز 16 اسفندماه، همایش ملی شهید رقیه رضایی لایی در سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی قزوین در حالی برگزار شد که جمعی کثیر از بسیجیان و خادمان راهیان نور در دیدار با مقام معظم رهبری هم صدا با شهدا تجدید میثاقی مجدد با آرمان های انقلاب اسلامی و مقام عظمی ولایت داشتند.

صبحی تفاوت

دقایقی بعد از اذان صبح وقتی اتوبوس های مملو از بسیجیان را می دیدم که با شوری وصف ناپذیر به سمت بیت رهبری عازم بودند به فکر افتادم چه تعداد از این عزیزان از شهر قزوین هستند و حال برگزار کنندگان با چه پدیده ای رو به رو می شوند! هوای سرد، نزدیک شدن عید، شلوغی برنامه تحصیلی دانش آموزان ... دلمشغولی بزرگی برایم به وجود آورده بود.

صبح زود ساعاتی قبل از شروع مراسم، زمانی عازم قزوین شدیم که هوای تهران بارانی بود و هر آنچه به سمت میعادگاه پاسداشت یاد و خاطره "رقیه رضایی لایی" معلم شهیدی که در حج خونین سال 66 به فیض شهادت رسید نزدیک می شدیم این بارش الهی به برف تبدیل می شد.

همه به عشق شهادت و احترام شهید آمده بودند

پیش بینی هوایی سرد و برفی قزوین به برکت نام و یاد شهید ملی بانوان در سال 95 درست نبود و خاک شهید پرور قزوین که سه هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است ما را با آسمانی آفتابی پذیرا شد. از میزبانی شهری که خورشید افتخار 17 شهید زن برتارک آن می درخشد کم تر از این انتظار نمی رفت.

تجمع بی نظیر در سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین، به صورتی بود که عده زیادی از میهمانان تا ساعت ها روی پا ایستاده بودند و برنامه را با اشتیاق دنبال می کردند! تعدادی از دانش آموزان را دیدم که برای نشستن صندلی نداشتند و با عذرخواهی مسئولان به مدارس شان برگشتند استقبال دانش آموزان بی نظیر بود آنها برای اکرام معلمی شهید آمده بودند...و ما باز با مهمان نوازی صاحب دیار و برنامه – بسیج جامعه زنان استان قزوین- صندلی برای نشستن پیدا کردیم.

 در همان لحظه اول پاسخ سوالات صبحگاهی خود را گرفتم! جمعیتی جوان، پرشور از دانشجویانی ولایتمدار و مصمم در ادامه راه شهدا تا دانش آموزانی که چهره های شاداب و نگاه بی غل و غش شان دل می ربود تا خانواده معزز شهدا و ایثارگران و سبز پوشان پاسدار همه آمده بودند، در این میان بسیجیان میان داری می کردند.

وقتی "هنر" در مقام شهید تجلی میابد

 علاوه بر شکوه حضور اقشار مختلف مردم در این کنگره ملی، اجرای زیبای محمدرحمان نظام اسلامی رونق خاصی به محفل داده بود. بانویی خطاط در گوشه ای از سن هنر خود را برای تقدیم به خانواده شهید به صفحه کاغذ می آورد و در گوشه ای از سالن هنرمند نقاش چهره محجبه و ملکوتی شهید را بر تابلو ترسیم می کرد.. نوای یاحسین و قصه سرخ کربلا و راویان آن عجب همخوانی با حال و هوای مجلس داشت وقتی درست هنگام ورود به سالن فیض سلام به 5 شهید گمنام دلت را عاشورایی کرده است.

شهید رقیه رضایی ادامه دهنده راه حضرت زینب

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) برای جمع سخنرانی می کند و یاد و خاطره شهدای انقلای اسلامی، دفاع مقدس و مدافعین حرم را گرامی می دارد و می گوید: شهدا برای دفاع از اسلام، از جان خود به عنوان ارزنده ترین مطاع در گذشتند تا ارزش های اسلامی و انسانی زنده بماند. سردار محمد شاهرخی با بیان اینکه شهدای انقلاب اسلامی و 8 سال دفاع مقدس در مسیر حق و حقیقت حرکت کردند، تصریح می کند ما نیز باید با الگو گرفتن از آنها و در جهت زنده نگه داشتن فرهنگ و شیوه زندگی شهدا، از هیچ اقدامی فروگذار نکنیم.

وی رقیه رضایی را ادامه دهنده راه حضرت زینب (س) می خواند و می گوید: زنان کشور ما باید با استمداد از این شهیده، میراث دار راه شهدا باشند و مادامی که در راه شهدا قدم بر می داریم نه تنها سعادت دنیوی و اخروی خواهیم داشت بلکه شهدا از ما راضی خواهند شد.

 فرمانده سپاه قزوین با اشاره به این فرمایش مقام معظم رهبری که 'با این ستاره ها – شهدا- می شود راه را پیدا کرد'. می افزاید: شهدا راهنمایان جامعه ما هستند و با پرتو افکنی امت را در مسیر اصلی هدایت می کنند تا راه گم و جامعه اسلامی به سمت ضلالت نرود. 

شاهرخی با این جمله سخنانش را به پایان می رساند که هفت هزار شهیده زن در راه اعتلای نظام جمهوری اسلامی جان خود را تقدیم اسلام و انقلاب کرده اند و از این میان استان قزوین 17 شهید زن دارد که  9 شهیده مربوط به واقعه شهادت حجاج در سال 1366 است.

شهدا طاقت دل آزردگی فرزندان شان را ندارند!

به میان برنامه رسیده ایم، نظام اسلامی با بیان خاطره ای زیبا از شهید روحانی "صالحی" که معجزه امضای کارنامه دخترش زهرا او را جهانی کرده است، چشم ها را تر می کند از این که شهدا طاقت دل آزردگی فرزندان خود را ندارند و آن وقت به دل شکسته و تن مجروح حضرت رقیه سلام الله اشاره می کند که در ویرانه های شام چه کشید... آن زمان نوحه را با صدای حزن برانگیز مداح اهل بیت علیه السلام سپرد .

انقلاب نقطه آغاز حرکتی عظیم

در ادامه این مراسم محسن رضایی برای سخنرانی به روی سن آمد، با گرامیداشت یاد شهدای انقلاب و دفاع مقدس در سراسر کشور و درود به روح بانوان قهرمان که از ابتدای انقلاب پا به پای مردان جان خود را تقدیم انقلاب کردند، می گوید:  شهیده رقیه رضایی از بانوان شاخصی است که با توجه به استعداد عظیمی که در حوزه دانشگاهی داشته و رتبه کنکور را کسب کرده بود، اما به حوزه رفت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  در ادامه با اشاره به سبقه فرهنگی و سیاسی استان قزوین می افزاید: نخستین بار اسلام در همین قزوین وارد سیاست شد و پیشینه پایتختی قزوین در صفویه این موضوع را روشن کرده است. 

وی بیان می کند: انقلاب اسلامی ایران یک بار دیگر سیاست را وارد دین کرد و این انقلاب نقطه آغاز حرکتی عظیم بود هرچند دست‌های دشمن به دنبال این است که این انقلاب به نتیجه نرسد اما در مقابل ما هم با نگاه به هویت‌یابی تلاش می‌کنیم این انقلاب تا رسیدن به همه اهداف از پا نایستد.

هویت دهی، فتح الفتوح انقلاب اسلامی

رضایی در ادامه با بیان اینکه ما پیش از انقلاب هویت نداشتیم، بزرگترین فتح الفتوح انقلاب اسلامی را  هویت‌دهی و تربیت رقیه و باکری‌ها و باقری‌ها می داند و می گوید: هویت ما بر پایه مبارزه و جهاد به وجود آمد و باید دانست ملتی که هویت ندارد، استقلال هم نخواهد داشت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  با اشاره به اینکه  امروز اگر خواستار حفظ هویت خود هستیم باید مبارزه را ادامه دهیم اما این مبارزه تحریم‌شکنی و مقابله با تهاجم فرهنگی است، تصریح می کند: اگر هویت داشته باشیم عزت، وحدت، پیشرفت و استقلال خواهیم داشت و این هویت در سایه مبارزه ایجاد می‌شود.

مبارزه با فقر و بیکاری، جهاد است!

وی در ادامه مبارزه با فقر و بیکاری یک جهاد بزرگ می نامد و می گوید: امروز باید به این دو مقوله توجه ویژه‌ای شود.

رضایی ادامه می دهد  مسؤولان باید جوانان را وارد عرصه کنند که اگر جوانان با همان روحیه انقلابی و شهادت‌طلبی وارد عرصه شوند، بی‌تردید خرمشهرها آزاد می‌شود چراکه امروز جنگ، جنگ اقتصادی است و باید دانست که در ادامه این مبارزه است که باید هویت خود را حفظ کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نیروهای انقلابی هیچ‌گاه مانع و مخالف مذاکرات بین‌المللی نیستند اما تا امروز چه از این مذاکرات به دست آورده‌ایم؟ می گوید: دیپلماسی و مذاکره اگر در جهت عزت و هویت نباشد، مورد قبول نیست چراکه ذلت را رقم می‌زند.

زمان دادن به آمریکا بزرگ‌ترین اشتباه

وی با اشاره به اینکه امروز ما به نقطه مهم و حساسی رسیده‌ایم و تمام فشارها برای توقف در همین جایگاه است تا دشمنان و در رأس آن آمریکا زمان به دست آورند تا به اهداف شوم خود دست پیدا کنند، می گوید: زمان دادن به آمریکا بزرگ‌ترین اشتباه دولتمردان امروز کشور است و باید نیمه راه را که در میدان دادن به زنان و جوانان و توسعه اقتصادی است، طی کرد.

رضایی اضافه کرد: این مسئله نشان‌دهنده اقتدار ایران اسلامی است اما ما در مسائل اقتصادی عقب هستیم که راهکار آن هم شناساندن باکری‌ها و باقری‌ها است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز فضا بسیار مسموم است و در هیچ برهه‌ای از تاریخ ایران و حتی اسلام تا این حد شایعات وجود نداشته اما اگر اخلاص باشد، می‌توان شهدا را شناساند، تصریح می کند: باید در معرفی شهدا حقیقت را بیان کرده و غلو نکرد.

رونمایی از تمبر و دو کتاب به نام شهید رقیه رضایی لایی

به دقایق پایانی این کنگره نزدیک می شویم و رونمایی از تمبر شهیده رقیه رضایی و سردیس نمادین و رونمایی از دو کتاب احرام "و "نوعروس"  که به همت اداره‌کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قزوین منتشر شده است از دیگر برنامه‌های جانبی در این کنگره بود که با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  انجام شد.

همچنین در این مراسم خبر از نامگذاری یک فرهنگسرا در قزوین به نام شهیده رضایی داده شد و با اعلام این خبر مراسم به پایان رسید.

وقتی مزار شهدای گمنام گلباران می شود

برای عرض سلام و ادبی دیگر به محضر شهدای گمنام مدفون در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین بار دیگر به سمت مزار شهدا رفتیم جایی که اینکه مملو از گل هایی شده است که بسیجیان لحظه ورود به سالن به مدعوین می دادند، گل هایی سرخ و سفید با ساقه های بلند که زیبایی خاص بصری را ایجاد کرده بود اینکه به صورت پر پر شده بر روی مزار شهدای گمنام هستند و بانوان محجبه ای که برای قرائت فاتحه دست بر روی سنگ مزار دارند..

و عنایتی دیگر از شهدا...

صدایی در گوشم می پیچد مادری با صدای بغض آلود می گفت: « فرزندم بیمار است وقتی برای این کنگره دعوت شدیم فکر نمی کردم طاقت نشستن آن هم چندین ساعت روی صندلی را داشته باشد این به برکت شهدا و نام سالار شهیدان است که فرزند بیمارم توانسته است بدون هیچ مشکلی این ساعات پرسروصدا و شلوغ را سپری کند حال خوبی دارد که امیدوارم عنایت شهدا شامل حالش شده و شفا گرفته باشد.»

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.