شما اینجا هستید

این مطلب 1742 بار خوانده شده
این شرح تا بی نهایت

راهنمای ازدواج موفق

این شرح تا بی نهایت:سازگاری و کنار آمدن زوجین با یکدیگر در زندگی مشترک ، تربیت صحیح فرزندان و چگونگی تعامل با آشنایان و نزدیکان از جمله مواردی هستند که فقدان دانش و اطلاعات کافی در این زمینه ها مشکلات شدید و صدمات جبران ناپذیری را برای زوجین به وجود می آورد .

پویایی و تغییر پذیری مستمر زندگی ایجاب می کند که انسان همواره درصدد یادگیری روش های جدید برای حل مسائل و مشکلاتش باشد.  روش های کهنه برای حل مشکلاتی که بر اثر رشد نامناسب جامعه صنعتی پدید می آیند کارآمد نیستند . ازدواج موفق که سرآغاز خانواده سالم است به داشتن مهارت های خاص از جانب والدین و زوجین نیاز دارد . سازگاری و کنار آمدن زوجین با یکدیگر در زندگی مشترک ، تربیت صحیح فرزندان و چگونگی تعامل با آشنایان و نزدیکان از جمله مواردی هستند که فقدان دانش و اطلاعات کافی در این زمینه ها مشکلات شدید و صدمات جبران ناپذیری را برای زوجین به وجود می آورد . امروزه افرادی که گام به زندگی زناشویی می گذارد توقع دارند از لذت رابطه ای صمیمانه ، عاشقانه و ایمنی بخش با همسر خود برخوردار شوند . توقعاتی که در غالب موارد برآورده نمی شود .

تنها با داشتن نگاهی دقیق به چگونگی و چرایی برخی اختلالات فردی و اجتماعی است که یک فرد می تواند از آمادگی مناسب برای شروع خوشایند رابطه زناشویی و تداوم صمیمانه آن برخوردار شود .

واقعیت این است که در جهان امروز غالب افرادی که وارد زندگی زناشویی می شوند به جز خودشان ، کوله باری از اختلالات عاطفی و توقعات غیر عقلانی نسبت به ازدواج را نیز به همراه خود می آورند ؛ چیزهایی که آنها در بیشتر موارد نسبت به وجودشان در خود یا شریک زندگی شان آگاهی ندارند . در نهایت ، هنگامی که عوارض این اختلالات و توقعات را در زندگی خود مشاهده می کنند، انگشت اتهام را به سوی مقابل خود گرفته و برای خودشان به دلسوزی می پردازند ؛ و بدین ترتیب اختلالات عاطفی خود و همسرشان را شدت بیشتری می بخشند .در نهایت پهنه ازدواج را به محیطی مطلوب برای پرورش انواع اختلالات عاطفی مبدل می سازند .

معمولا زوجین به هنگام بروز مشکل ،از روشی برای حل آن استفاده می کنند که با فرهنگ و آموخته های قبلی آنان هماهنگ و سازگار باشد. متاسفانه گاهی این روش ها به جای حل مشکل ، باعث تشدید و و خامت آن می گردند . تنها با داشتن نگاهی دقیق به چگونگی و چرایی برخی اختلالات فردی و اجتماعی است که یک فرد می تواند از آمادگی مناسب برای شروع خوشایند رابطه زناشویی و تداوم صمیمانه آن برخوردار شود .

آلبرت آلیس  ، نویسنده اول کتاب "راهنمای ازدواج موفق"و بنیانگذار روان درمانی و مشاوره عقلانی – عاطفی و همکارش رابرت هاربر مطالب جالب و ارزنده ای را در این کتاب درباره ازدواج موفق مطرح ساخته اند .توصیه های نویسندگان این کتاب که بر حل مساله و بهره گیری از عقل و منطق و احترام متقابل متکی است می تواند راهگشای بسیار مفیدی برای پایان بخشیدن به منازعات خانوادگی باشد .با اعمال روش های توصیه شده در این کتاب ، زوجین می آموزد که مسئولیت حل مشکلات را در آینده بر عهده گیرند و انتظارات و خواسته های متکی بر عقل و منطق و واقعیت از یکدیگر داشته باشند . 

مشخصات کتاب نویسنده:آلبرت آلیس - رابرت هاربر مترجم:الهام شفیعی ناشر:موسسه خدمات فرهنگی رسا تعداد صفحه:136 منابع:کتاب راهنمای ازدواج موفق

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.